Mediáció

Mi a mediáció?

A „mediáció” az  alternatív konfliktuskezelés egyik formája, melynek során egy „pártatlan harmadik fél” segíti elő,  hogy a vitában álló felek között létrejöjjön egy mindannyiuk számára megfelelő megegyezés.

A mediációt már a 19.században alkalmazták nemzetközi konfliktusok megoldásában, majd később az Egyesült Államokban kezdett teret nyerni a 20. század elején.

Nálam párkapcsolati, családi békéltetés területén történik mediáció.

Ki a mediátor?

A „mediare” szó eredeti jelentése középenállni, egyeztetni. A mediátor az, aki teljes diszkrécióval és állásfoglalás nélkül közvetít a konfliktusban érintett felek között. Elősegíti, hogy a felek egymás felé forduljanak, meghallgassák és megértsék egymás álláspontját, majd olyan megoldást találjanak, mely mindenki számára kedvező.

Mikor érdemes mediációt igénybe venni?

Olyan esetekben, amikor párkapcsolatában, vagy valakivel / valakikkel a családjából, baráti köréből látszólag megoldhatatlan konfliktusok között örlődnek, de az érintett felek is hajlandóak a probléma megoldását megkeresni.

Tipikus konfliktus viszonylatok: párkapcsolatok, kamasz-szülő, anyós-meny, férj-feleség, barátok, barátnők

Mire számíthat  nálam egy mediációs ülésen?

A szituációtól függő egyedi megközelítésre, de általánossában elmondható, hogy

  • irányított beszélgetés során a konflikust okozó helyzet alapos feltérképezésére, az abban résztvevő felek nyugodt körülmények között történő   figyelmes meghallgatásával, a körülmények elemzésével
  • a helyzet újraértelmezésére, a probléma átértékelésére, a megoldás lehetőségeinek felvázolására, a közös, mindenki számára megnyugtató célok és azok elérését jelentő eszközök meghatározására
  • támogató segítségre a konfliktusrendező folyamat egészén
  • esetenként egyéni beszélgetésekre, azaz ú.n. kaukusz-ülésre

Mennyi időt vesz igénybe?

A problémától és az abban résztvevőktől függően eltérő időtartamot vesz igénybe a mediációs folyamat, de általában 3-10 alkalom szükséges és egy alkalom 1,5 – 2 óra hosszú.